+90 541 378 38 45
+90 541 378 38 45

Yüzde Yaşlanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yüzde yaşlanmaya neden olan birden çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin bir kısmı engellenebilir iken, bir kısmı ise engellenemeyen etkilerden oluşur.

Yüzde yaşlanmayı tetikleyen fakat önlenebilir etkiler;

  • Güneş Işınları ile Direk Temas; güneş ışınları içerisinde bulunan ve ozon tarafından emilemeyen UVB (ultraviyole B), mor ötesi bir ışın grubu olup, ciltte direk kanserojen ve yıpratıcı etkiye sahiptir. Cilt altı kollajen sentezini bariz olarak bozmaktadı UVC (ultraviyole C) ışın grubu ise normalde ozon tabakası tarafından süzülüyor olmasına karşın, atmosferdeki bu tabakanın zarar görmesi nedeniyle her geçen gün daha büyük bir potansiyel tehlike oluşturmaktadır. UVC ışın demeti direk olarak kanserojen olmamakla birlikte, diğer kanserojen etkilerin gücünü arttırıcı etki göstermektedir.
  • Sigara Kullanımı; Sigara kullanımı, içerisindeki çok sayıda toksik madde nedeniyle ciltte ciltte bir çok olumsuz etkiye neden olur. Bunlardan en önemlisi cildin kılcal damar dolaşımını zayıflatması, kollojen ve elastin sentezini direk olarak bozması, buna bağlı olarak cildin elastikiyetini yok etmesi olarak ifade edilebilir.
  • Çevresel Etkiler: günlük yaşantıda etkisini tam olarak bilmediğimiz bir çok kimyasal madde ile sürekli temas halinde bulunulmaktadı petrokimya ürünleri, organik ya da inorganik yapıda asidik özellik taşıyan maddeler ciltte belirgin olumsuz etki oluşturmaktadır.

Yüzde yaşlanmayı tetikleyen önlenemez yöntemler;

  • Yer Çekimi: doğduğumuz andan itibaren tüm uzuvlar yerçekiminin etkisi altına girmektedir. Yer çekiminin bu sündürücü etkisi vücutta en belirgin olarak yüz dokularında ve kadınlarda göğüslerde kendini gö
  • Zaman: Zaman yaşlanma ile eş değer bir kavram olup, cildi ve cilt altı dokuları oluşturan yapı taşlarının (kollajen ve elastin lifler) yıkım-yapım döngüsünün yavaşlamasına neden olur. Bu döngünün yavaşlaması, vücut tarafından sentezlenen yapı taşlarının daha yaşlı, dirençsiz ve dayanıksız bir hal alması olarak ifade edilebilir.
  • Genetik Özellikler: cilt kollojen yoğunluğu, cilt kalınlığı ve melanin pigment sentez düzeyi ırksal farklılıklar gö Bu durum, cildin yer çekimi ve zamana olan direncini, güneş ışınlarından korunabilme kapasitesini direk olarak etkiler.