+90 541 378 38 45
+90 541 378 38 45

Yüzde Yaşlanma Bulgularının Gelişimi

Bir kişinin yaşlanmaya olan direnci, direk olarak cildin elastikiyeti ile paralellik gösterir. Cildin elastikiyeti ise; kuvvet altında cildin genleşme ancak kuvvet ortadan kalktığında ise eski boyutuna geri dönme kabiliyeti ile ifade edilir. Basit bir örnek vermek gerekir ise; 10 cm lik bir lastiğin erilerek 30 cm ye kadar uzatıldığını ve bu şekilde haftalarca sabitlendiğini düşünün. lastiğin üzerindeki kuvvet ortadan kalktığında, eğer boyu tekrar 10 cm ye kısalıyorsa, bu lastiğin çok iyi elastikiyete sahip olduğundan bahsedilir. Ancak lastiğin boyu 20-25 cm de genleşmiş bir şekilde kalıyorsa, lastiğin elastikiyetinin kötü olduğu değerlendirilmesi yapılır.

Cildin ana destek yapısı hemen cilt altında bulunan cilt altı bağ dokusudur. ve bu bağ dokusunun temel yapı taşları elastin ve kollajen liflerdir. Kollajen yapıyı oluşturan tuğla, elastin ise esnekliği sağlayan ara dolgu maddesi olarak değerlendirilebilir.

Zaman içerisinde yaşlanan elastin ve kollojen liflerinin yıkılarak, yerine yenilerinin yapılması döngüsü yavaşlamakta ve durma noktasına gelmektedir. Bu döngünün yavaşlaması, dokuların yer çekimine karşı koyma kapasitesini en fazla bozan faktördür.

Yüzün Yaşlanma Süreci

Zaman içerisinde yüzümüze şeklini veren cilt altı yağ dokuları erir. Cilt su kaybederek kurumaya başlar cansız ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Cildin esneyebilme kapasitesinin azalması 2 farklı sonuca yok açacaktır; 1- alttaki mimik kaslarının hareketi ile ciltte oluşan dinamik kırışıklıklar 2- yer çekiminin etkisiyle cildin katlantılı bir hal alması sonucu oluşan statik kırışıklıklar. dinamik kırışıklıklara en iyi örnekler, kaz ayakları, kaş arası çizgilenmeler ve dudak çizgileridir. yanak dokusunun zamanla aşağı doğru yer değiştirmesi neticesinde oluşan burun kanadı-ağız kenarı arasında oluşan nazolabial oluklar ise statik kırışıklığa en iyi örnektir. cildin zamanla sarkmaya devam etmesi, ağız kenarlarının aşağı dönmesine, çene kenarlarında doku sarkmasına ve boyunda yelelenmeye neden olur.